Počas blížiaceho sa víkendu nás čaká tretie podujatie aktuálnej sezóny Formuly E. Po Rijáde a Marakéši sa tentoraz bude súťažiť v čilskom Santiagu, kde býva vyše šesť miliónov obyvateľov. Ide o obrovské mesto, ktoré je po Sao Paulo považované za druhé „najkonkurencieschopnejšie“ v Južnej Amerike.

Jeho umiestnenie je mimoriadne zaujímavé; priemerná nadmorská výška centra dosahuje len okolo 500 metrov nad morom, ale blízko sú Andy a niektoré východné štvrte sú položené až približne tisíc metrov nad morom. Nuž a hneď pri meste sú vysoké hory a napríklad vrch Tupungato dosahuje výšku 6 570 metrov! Január je v Čile najteplejší mesiac v roku, v centre mesta je horúco, ale na kopcoch je trvalá snehová prikrývka.

Vráťme sa však k sérii Formula E, ktorá sa v Južnej Amerike solídne „rozbehla“. V Santiagu sa bude jazdiť druhýkrát, ale celkovo pôjde už o ôsme podujatie na tomto kontinente; trikrát sa súťažilo v argentínskom Buenos Aires a trikrát aj v uruguajskom Punta del Este. V týchto končinách je s tromi víťazstvami najúspešnejší Sébastien Buemi, dvakrát tu vyhral Jean-Éric Vergne a raz Sam Bird s Antoniom Félixom da Costom.

V poradí jednotlivcov po dvoch podujatiach vedie Jérôme D’Ambrosio z Mahindry, ktorý má na svojom konte tretie a prvé miesto, čo dovedna dáva 40 bodov. Druhý je s 28 bodmi António Félix da Costa a tretí s rovnakým počtom bodov úradujúci šampión Jean-Éric Vergne.

Keď sa na to pozrieme z pohľadu konštruktérov, Techeetah má 47 bodov, Mahindra a BMW po 40, štvrtý Envision Virgin Racing 36. Do boja o titul však budú chcieť prehovoriť aj ďalšie silné zoskupenia, takže o napätie nebude núdza.

Program soboty 26. januára (uvádzame v našich časoch, v Čile sú o štyri hodiny menej):

11:45 – otvorenie E-Village Allianz

12:00 – prvý voľný tréning

14:15 – druhý voľný tréning

16:00 – kvalifikácia

16:45 – boj o Super Pole

18:10 – autogramiáda jazdcov v E-Village Allianz

18:40 – finále E-Race, virtuálnych pretekov na simulátoroch, v ktorých jazdci vyzvú fanúšikov

20:00 – štart Antofagasta Minerals Santiago E-Prix (45 minút + 1 kolo)

21:00 – pódiový ceremoniál

22:00 – uzatvorenie E-Village Allianz a ukončenie podujatia.