Okruhové súťaženie sa počas nedávneho víkendu vrátilo do Švajčiarska. Stalo sa tak po neuveriteľných 64 rokoch, veď posledné preteky sa v tejto krajine konali ešte v roku 1954. Po neskutočnej tragédii z Le Mans 1955 Švajčiarsko prehodnotilo svoj postoj k takémuto súťaženiu a vydalo zákaz. Ten uvoľnilo len nedávno a umožnilo tak zorganizovanie ePrix Zürichu, ktorá bola napokon poriadne divoká.

Základná východisková situácia bola zrejmá: Jean-Éric Vergne potreboval Sama Birda zdolať o osemnásť bodov a získal by titul. Bird musel veriť v niečo presne opačné, vďaka čomu by si pred poslednými dvoma podujatiami v New Yorku ešte udržal šancu. Jeho želanie bolo napokon vyslyšané.

Z prvého miesta do pretekov vstupoval Mitch Evans z Jaguaru, Bird stál na štarte tretí, neskorší víťaz Lucas di Grassi šiesty a Vergne až sedemnásty! Francúz sa postupne začal predierať nahor, v šiestom kole bol štrnásty, v ôsmom už jedenásty. Potom zaútočil na Felixa Rosenqvista, ktorý skončil v múre. Z poškodeného auta mu následne odpadávali súčiastky, ktoré o pár kôl pri útoku na Jérôma d’Ambrosia prešiel práve Vergne. Na okruhu boli vyvesené žlté vlajky a všetci jazdci sa rozhodli prísť do boxov.

Tu to Vergnovi opäť raz nevyšlo a pri výmene áut stratil celých dvanásť sekúnd. Inžinier sa mu následne ospravedlňoval, no on drzo odvrkol „**** you“. Takéhoto sme ho doposiaľ nevideli. To však nebolo všetko, pretože za príliš rýchlu jazdu pod žltými vlajkami dostal spolu so štvoricou ďalších jazdcov trest: prejazd boxovou uličkou.

Preteky tak vyhral di Grassi a Bird skončil vďaka značnej dávke šťastia na druhom mieste. Vergne robil, čo sa dalo, ale na viac ako desiate miesto už nemal. Paradoxne mu uškodil aj jeho tímový kolega André Lotterer, ktorý mu uchmatol najrýchlejšie kolo pretekov a pripravil ho o jeden bod. Birdovi na body podľahol 1:18 a aktuálna situácia je 163:140.

Nuž a pred nami sú už len dve podujatia v New Yorku, kde sa v minulom roku Birdovi darilo. Vyhral obe! Teraz bude potrebovať zopakovať niečo podobné.

Vergne bol napokon poriadne nahnevaný na vedenie pretekov. Tvrdil, že žlté vlajky mali prísť okamžite po nehode Rosenqvista a nie až dve kolá po nej, keď prešiel cez jeho krídlo. „Neviem, či spali,“ krčil ramenami. „Bolo mimoriadne nebezpečné mať tam krídlo v pretekárskej stope. Ja som ho nevidel, pretože som mal pred sebou pretekára. Myslel som si, že ho medzitým odpratali. Som šokovaný ich pomalou reakciou, aj keď pri treste, ktorý mi udelili, konali skutočne rýchlo.“

„K pretekom v New Yorku pristúpim tak, že pôjdem absolútne naplno. Teraz som nahnevaný, pretože som mohol získať titul, alebo sa k nemu dostať poriadne blízko, no na Sama som v konečnom dôsledku stratil sedemnásť bodov. Mám dobré auto, mám rýchlosť a teraz aj neskutočnú motiváciu. Ničoho sa neobávam. Vediem o 23 bodov a som v omnoho lepšej pozícii ako on,“ dodal Jean-Éric Vergne.

V New Yorku sa bude jazdiť 14. a 15. júla.