Počas tohto víkendu nás čaká druhý súťažný víkend novej sezóny Formuly E, v rámci ktorého uvidíme v poradí tretie preteky. Je tomu tak preto, lebo v Rijáde sa na konci novembra súťažilo počas dvoch dní; Saudská Arábia si totiž vybojovala právo hostiť dvojitú E-Prix.

Tentoraz sa kolotoč elektrickej série presunie do čilského hlavného mesta Santiaga, v ktorom býva viac ako šesť miliónov obyvateľov. Táto metropola je považovaná za jedno z najrozvinutejších miest v Latinskej Amerike a hodnotená je ako druhé najkonkurencieschopnejšie mesto v spomínanej oblasti po brazílskom São Paule.

Súčasne patrí medzi najbezpečnejšie mestá na tomto kontinente a aj preto si ho Formula E zvolila za vhodné dejisko svojich pretekov. Elektrickú mobilitu tak dokáže prezentovať v modernom veľkomeste a svoj odkaz dostať k pomerne širokej mase fanúšikov.

V Čile sa prvýkrát súťažilo už v roku 2018 a pretekárov tentoraz čaká tretie predstavenie na tejto pôde. Pasovať sa budú s 2,3 kilometra dlhým okruhom zloženým z jedenástich zákrut, ktorý je umiestnený vo verejnom parku.

Pred rokom na tomto mieste vyhral Sam Bird, ktorý odolal tlaku Pascala Wehrleina. Išlo o vôbec najteplejšie preteky doterajšej histórie Formuly E, pričom extrémne počasie pretekárov čaká aj tentoraz. Teploty by totiž mali vystúpiť až približne k úrovni 35 stupňov Celzia.

Prvé dve podujatia novej sezóny naznačili, že fanúšikovia sa opäť môžu tešiť na taký vyrovnaný boj, aký priniesol predchádzajúci ročník. Medzi jednotlivcami zatiaľ vedie Alexander Sims s 35 bodmi, za ktorým nasledujú Stoffel Vandoorne (30) a Sam Bird (26). Vedenie medzi tímami si drží Mercedes (38), avšak náskok tejto stajne pred Envisionom Virgin (36) a zoskupením BMWi Andretti (35) je len minimálny.

Pred začiatkom podujatia budeme svedkami aktivity FIA Girls On Track (dievčatá na trati, pozn. red.), ktorá je súčasťou kampane Dare To Be Different. Snahy by mali inšpirovať a motivovať dievčatá vo veku osem až osemnásť rokov a súčasne majú zvýšiť povedomie o rovnosti pohlaví v motoršporte.

Dievčatá sa vďaka tomu zúčastnia viacerých iniciatív, vyskúšajú si moderné simulátory, absolvujú motokárový slalom a rovnako aj „vlajkový workshop“, ktorý im priblíži prácu maršálov.

Časový rozpis podujatia (uvádzame v našich časoch, v hlavnom meste Čile sú o štyri hodiny menej):

sobota, 18. január

11:30 – otvorenie E-Village Allianz

12:00 – prvý voľný tréning

14:15 – druhý voľný tréning

16:00 – kvalifikácia a následný boj o Super Pole

20:00 – štart E-PRIX

21:00 – pódiový ceremoniál

22:00 – uzatvorenie E-Village Allianz a ukončenie podujatia.

Súvisiace články

V horúcom Čile zvíťazil Sam Bird

Čítať viac

Toto Wolff a Formula E

Čítať viac

Elektrický monopost s výkonom 600 koní

Čítať viac