Šampionát ABB FIA Formula E sa počas tohto víkendu zastaví v Maroku, konkrétne v Marrákeši. Takmer miliónové mesto rozprestierajúce sa na úpätí pohoria Atlas, ktoré je označované aj ako „Perla juhu“, privíta preteky Formuly E štvrtýkrát.

Na mestskom okruhu, ktorý má v aktuálnej verzii dvanásť zákrut a meria 2,971 kilometra, sa prvýkrát súťažilo ešte v sezóne 2016/17 a následne v každom ďalšom ročníku čoraz populárnejšej série.

Maročania sú radi, že svojmu mestu môžu robiť nemalú reklamu a vďaka televíznym záberom putujúcim do celého sveta propagujú aj Marrákešský múr, neďaleko trate je slávne trhovisko medina, ale aj mnoho trhov označovaných ako „souks“, ktoré by turista nemal vynechať.

V predchádzajúcej edícii E-Prix Marrákešu triumfoval Jérôme D’Ambrosio a bolo to poriadne napínavé. Po kolízii tímových kolegov z BMW i Andretti Motorsport Antónia Félixa da Costu a Alexandra Simsa sme na trati mali safety car, ktorý tesne pred koncom štartové pole spojil. D’Ambrosio sa z desiateho miesta na štarte prepracoval až na tretie a dvaja kohúti jazdiaci pred ním mu napokon vlastnou nerozvážnosťou darovali víťazstvo. Nemal to však jednoduché, pretože Robin Frijns ho naháňal až do posledných metrov. Tretí skončil Sam Bird.

Súčasný ročník prebieha do istej miery tak, ako sa očakávalo; nepredvídateľne. Prvé štyri podujatia priniesli štyroch rôznych víťazov, ktorými boli Sam Bird (Virgin), Alexander Sims, Maximilian Günther (obaja BMW) a Mitch Evans (Jaguar). V šampionáte donedávna viedol Stoffel Vandoorne, avšak v Mexico City spravil chybu, nebodoval a prepadol sa na štvrtú priečku.

Prvý je aktuálne Evans (47), ktorý má o bod viac ako Sims (46), tretie miesto si drží Da Costa (39). Opäť je to však také vyrovnané, že vedenie by po najbližšom víkende teoreticky mohol prevziať aj jazdec, ktorý je na priebežnom desiatom mieste. Zatiaľ to veľmi pripomína minulý rok.

Poriadna bitka to bude aj v poradí tímov, kde si BMW so 71 bodmi vypracovalo malý náskok. Trojica prenasledovateľov Jaguar, Mercedes a Techeetah však má 57, 56 a 55 bodov, takže nie je ďaleko. Presadiť sa však budú chcieť aj ďalší, veď také Audi je aktuálne len šieste (40) a Porsche až deviate (21). Určite sa teda opäť máme na čo tešiť.

Program soboty 29. februára 2020:

08:30 – otvorenie Allianz E-Village

09:00 – voľný tréning

10:35 – oficiálne predstavovanie maskota Marrákešu

11:00 – kvalifikácia a následný boj Super Pole

12:35 – autogramiáda pretekárov

15:03 – E-Prix Marrákešu

16:00 – pódiový ceremoniál a následný koncert

18:00 – uzatvorenie Allianz E-Village.