V sobotu nás v Mexico City čaká tretí súťažný „víkend“ nového ročníka Formuly E, avšak v poradí už štvrté preteky. Môže za to skutočnosť, že na úvod sezóny 2019/20 sa v Saudskej Arábii uskutočnili hneď dve podujatia, tie tretie potom nasledovali v Santiagu de Chile.

V minulom roku to na okruhu bratov Rodríguezovcov v Mexico City bola poriadna divočina. Viaceré tímy nedobre odhadli dĺžku pretekov a v poslednom kole ich jazdcom jednoducho došla energia. Doplatil na to napríklad aj líder Pascal Wehrlein, ktorý o víťazstvo prišiel doslova pár metrov pred cieľom.

Tentoraz sa nič podobné nečaká, ale Formula E je nevyspytateľná a nikdy nemožno vedieť, čo prinesie. Jednu vec však očakávame: v kvalifikácii by mohli padnúť rekordné maximálne rýchlosti a hovorí sa o prekonaní hranice 240 km/h. Môže za to zrušenie šikany zo záverečnej dlhej pravotočivej zákruty Peraltada.

„Podľa mňa je to odstránenie tej šikany mimoriadne dôležité a rozumné rozhodnutie, pretože v minulosti sme tam videli ozaj zlé incidenty,“ povedal Robin Frijns z Envisionu Virgin Racing. „Preteky by vďaka tomu mohli byť vzrušujúcejšie a podľa mňa sa nám naskytne viac príležitostí na predbiehanie.“

V legendárnej zákrute Peraltada budú môcť jazdci poriadne zrýchliť a na následnej dlhej rovinke zahŕňajúcej oblasť štartu a cieľa by mali byť veľmi rýchli. „Budeme ozaj na limite. Podľa mňa to budú celkovo skvelé preteky a myslím si, že by som mohol vyťažiť z účasti v neskoršej kvalifikačnej skupine,“ usmial sa Frijns, ktorý očakáva, že pogumovaný asfalt mu poskytne určitú výhodu.

Rovnaký názor na zmenu zákruty má aj Jérôme d’Ambrosio z Mahindry, podľa ktorého boli šikany na mnohých okruhoch do veľkej miery zbytočné a spôsobovali len kolízie a červené vlajky. „Všetci sme sa na tom zhodli,“ prikývol. „Takto v Mexiku zvýšime rýchlosť na rovinke, čo je dobrá cesta k umožneniu predbiehania.“

Dodajme, že medzi jednotlivcami je na tom zatiaľ najlepšie Stoffel Vandoorne z Mercedesu, ktorý má 38 bodov, druhý Alexander Sims je na čísle 35 a tretí Sam Bird má 28 bodov. Medzi tímami je prvé BMW (60), za ktorým nasledujú Mercedes (56) a Virgin (38).

Program soboty 15. februára (v našich časoch):

14:30 – prvý voľný tréning

15:00 – otvorenie Allianz E-Village

17:00 – druhý voľný tréning

18:45 – kvalifikácia a následný boj Super Pole

21:00 – autogramiáda jazdcov

23:00 – E-PRIX Mexico City

24:00 – pódiový ceremoniál

00:30 – začiatok koncertov

04:00 – uzatvorenie Allianz E-Village a ukončenie podujatia.