Šampionát Formuly E v sobotu pokračuje svojim deviatym podujatím sezóny, pričom doterajších osem E-Prix vyhralo osem rôznych jazdcov. Ide vskutku o unikátnu sériu, aká v histórii pretekárskeho športu nemá obdoby. Dočkáme sa jej konca a spoznáme meno jazdca, ktorý vyhrá druhýkrát? Alebo sa medzi víťazov zapíše deviate meno?

Priestor na to ponúknu uličky Monte Carla na Francúzskej riviére, kde sa súťažilo aj v rokoch 2015 a 2017. Pretekárov čaká okruh s dvanástimi zákrutami, ktorý bude veľmi krátky; meria len 1 765 metrov. Fanúšikovia si však budú môcť vychutnať prejazd slávnych pasáží ako Ste Devote, La Rascasse, Tabac či Bazén, teda miest, ktoré poznáme aj z Formuly 1.

Pred dvoma i štyrmi rokmi v Monaku žiaril Sébastien Buemi, ktorý získal obe pole position a vybojoval aj obe víťazstvá. Švajčiarovi sa aktuálne darí v sérii WEC, avšak vo Formule E v tomto ročníku ešte nezvíťazil. Práve on by teda mohol byť oným deviatym víťazom, ale v tomto elektrickom šampionáte sa to omnoho ľahšie povie, ako realizuje.

V šampionáte so ziskom 81 bodov aktuálne vedie Robin Frijns (Envision Virgin Racing) pred 80-bodovým Andrém Lottererom (DS Techeetah) a dvojicou pretekárov António Félix da Costa (Andretti Autosport) a Lucas di Grassi (Audi Sport ABT), ktorí majú po 70 bodov. Okrem Buemiho môže skôr spomínanú exkluzívnu sériu predĺžiť aj Lotterer, ktorý v tejto sezóne ešte nevyhral. Ak by sa mu to podarilo, tak by vzhľadom na svoje bodové konto veľmi výrazne prehovoril do boja o titul.

Za víťazstvo v ePrix sa udeľuje 25 bodov, ďalšie štyri sa dajú vybojovať za pole position a najrýchlejšie kolo. Celkovo je teda v rámci jedného víkendu v hre 29 bodov, čo je presne rovnaký počet, ako delí priebežne desiateho Edoarda Mortaru od lídra Frijnsa. To hovorí za všetko.

Program soboty 11. mája:

07:00 – otvorenie E-Village Allianzu a tribún

07:30 – prvý voľný tréning

10:00 – druhý voľný tréning

11:45 – kvalifikácia a boj o Super Pole

14:30 – autogramiáda jazdcov

14:40 – obyvatelia na trati: monackí rezidenti s akýmikoľvek elektrickými dopravnými prostriedkami priamo na okruhu

15:00 – finále E-Race v hernej aréne

16:30 – E-Prix Monaka (45 minút + 1 kolo)

17:30 – pódiový ceremoniál

19:30 – uzatvorenie tribún

21:00 – uzatvorenie „Taste Zone“, hudobného pódia a definitívne ukončenie podujatia.

Súvisiace články

6 ePrix 6 víťazov

Čítať viac

BMW predstavilo monopost Formuly E

Čítať viac