Formula E má za sebou prvú časť svojho svetového turné, v rámci ktorého sa túlala po rôznych kontinentoch. Teraz sa však začína mimoriadne dôležitá európska fáza a preteky v Taliansku, Francúzsku, Monaku, Nemecku a Švajčiarsku. Z hľadiska šampionátu ide o rozhodujúce chvíle, po ktorých bude nasledovať už len finále v USA.

V sobotu 13. apríla sa bude súťažiť v Ríme, kde preteky týchto elektrických majstrovstiev uvidíme druhýkrát. Pre pilotov je pripravený okruh s názvom Circuito Cittadino dell’EUR merajúci 2,87 kilometra. Štart-cieľová čiara je umiestnená na Via Cristoforo Colombo, pričom trať povedie aj okolo Obelisco di Marconi či Colosseo Quadrato.

Azda ani nemusíme pripomínať, aký vyrovnaný je tohtoročný majstrovský boj. Úvodných šesť ePrix vyhralo šesť jazdcov zo šiestich rôznych tímov, ktorých v priebežnom hodnotení aktuálne delí len desať bodov. Medzi konštruktérmi je to ešte nabitejšie a prvú štvoricu (Envision Virgin, Mahindra, Audi Sport, DS Techeetah) delia len neuveriteľné dva body.

Trúfate si predpovedať, kto to v Ríme môže vyhrať? Pred rokom sa to podarilo Samovi Birdovi z Virginu. „Minuloročné víťazstvo mi prinieslo úžasný pocit – hlavne pred takými vášnivými fanúšikmi motoršportu,“ uviedol Angličan. „Pochopiteľne by bolo skvelé zopakovať to, ale uvidíme. V tomto roku je to neuveriteľne vyrovnané a šesť najlepších jazdcov delí len desať bodov. Kľúčom ku všetkému bude kvalifikácia. Ak ju zvládneme a budeme štartovať spredu, tak máme auto a tím na to, aby sme to zvládli.“

Na nedávnom podujatí v Číne triumfoval Jean-Éric Vergne, ktorý bude chcieť tento úspech zopakovať. „Bolo skutočne fajn, že som sa v Sanyi opäť dostal na najvyšší stupienok pódia,“ povedal pretekár tímu DS Techeetah. „Už párkrát som mal k tomu v tomto roku blízko, ale teraz som to zvládol a dodalo mi to sebavedomie. Pretekársky šport totiž nie je len o fyzickej hre, ale je to aj mentálna záležitosť. Keď nedosahujete výsledky, aké chcete, je ťažké udržiavať si správnu mentalitu.“

Program podujatia:

PIATOK, 12. APRÍL

12:00 – otvorenie E-Village Allianz

13:00 – kvalifikácia na E-preteky, v ktorých si to všetkých 22 jazdcov rozdá na simulátoroch.

14:00 - Jaguar I-Pace E-Trophy Shakedown

16:30 - Jaguar I-Pace eTrophy, tréning

18:00 – E-parade. Fanúšikovia môžu prísť na trať so všetkými typmi elektrických vozidiel, skútrami, motorkami či bicyklami.

19:00 - zatvorenie E-Village Allianz

20:00 – koncert.

SOBOTA, 13. APRÍL

07:00 – otvorenie brán a E-Village Allianz

07:30 – prvý voľný tréning

08:35 – kvalifikácia Jaguar I-Pace eTrophy

10:00 – druhý voľný tréning

11:45 – kvalifikácia

14:00 - Jaguar I-Pace eTrophy (preteky na 25 minút + 1 kolo)

14:10 – autogramiáda jazdcov

14:40 – finále E-Race

16:00 – E-Prix Ríma (45 minút + 1 kolo)

17:00 – pódiový ceremoniál

20:00 – zatvorenie E-Village Allianz a ukončenie podujatia.

Súvisiace články

V Paríži sa bude jazdiť do roku 2022

Čítať viac

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 prvýkrát na trati

Čítať viac

6 ePrix 6 víťazov

Čítať viac