Ročník Formuly E zbehol ako voda a pred nami sú posledné dve podujatia sezóny 2017/18. Uskutočnia sa počas tohto víkendu 14. a 15. júla v New Yorku. Pôjde o vôbec posledné preteky prvej generácie monopostov určených pre túto elektrickú sériu. Potom totiž príde na scénu stroj označený ako „Gen2“. Atraktívnejší, rýchlejší s väčšou výdržou.

V prvých troch ročníkoch postupne triumfovali Nelsinho Piquet, Sébastien Buemi a Lucas di Grassi, no teraz to bude ďalšie nové meno. Šancu na titul majú totiž už len dvaja pretekári; Jean-Éric Vergne z tímu Techeetah a Sam Bird zo stajne DS Virgin Racing. Lepšie je na tom skôr menovaný pretekár, ktorý má o 23 bodov viac. K dispozícii je pritom už len 58 bodov, takže Francúz by to musel poriadne zbabrať. Počas predchádzajúceho víkendu však získal len jeden jediný bod a ukázal, že pod tlakom dokáže strácať pokoj.

Jeho tím je v konštruktérskom poradí naďalej prvý, ale aktuálne má už len o 33 bodov viac ako Audi Sport ABT Schaeffler, aj keď po úvodných štyroch víkendoch bol bodový pomer už 89:12. Audi malo obrovské problémy, no vyhrabalo sa z nich a v súčasnosti je najsilnejšie.

„Milujem New York a neviem sa dočkať tamojších pretekov,“ povedal Vergne. „Náš prístup ostáva rovnaký, ako vždy bol. V tejto fáze sezóny nebudeme meniť víťazný koncept. Do New Yorku putujeme s pozitívnym prístupom. Sme pripravení tak dobre, ako len vieme. Odvedieme všetko a pokúsime sa získať oba majstrovské tituly.“

„Máme neskutočný tím a každý jeho člen by mal byť hrdý na to, čo sme spoločne dosiahli. Nech už víkend prebehne akokoľvek, podarilo sa nám ukázať, že zákaznícky tím sa dokáže popasovať s továrenskými zoskupeniami a dosiahnuť úspech,“ skonštatoval bývalý pretekár Formuly 1.

Ale pozor: v minulom roku bol v New Yorku najlepší práve Bird, ktorý vyhral obe tamojšie podujatia! Okruh však už nebude rovnaký, takže teoreticky mu nemusí tak dobre sadnúť.

„Na túto výzvu sme pripravení a odvedieme všetko, čo v nás je,“ uviedol Sam Bird. „Pri novom výzore trate a väčšom počte kôl to bude ťažké, ale tím pracoval v príprave na tento víkend poriadne tvrdo. Na začiatku ročníka sme nečakali, že budeme v takejto pozícii, ale sme tu a odvedieme najlepšiu možnú prácu.“

Minuloročný okruh mal 1 953 metrov, ten nový má 2 373 metrov. Pribudli štyri nové zákruty a lepšie by mali byť aj možnosti na predbiehanie. Čo je zaujímavé, sobotňajšie podujatie sa pôjde na 45, ale nedeľné finále len na 43 kôl.

Dodajme, že pretekár môže za jedno podujatie získať maximálne 29 bodov: ak by k víťazstvu pridal aj pole position a najrýchlejšie kolo. Ak teda Vergne získa v sobotu aspoň o sedem bodov viac ako Bird, nedeľné preteky pre neho môžu byť už len spanilou víťaznou jazdou.

Program víkendu (uvádzame v našich časoch, v New Yorku je o šesť hodín menej):

SOBOTA 14. júla:

13:00 – otvorenie E-Village Allianz

13:30 – prvý voľný tréning

16:00 – druhý voľný tréning

17:30 – kvalifikácia

21:33 – štart pretekov

22:35 – pódiový ceremoniál.


NEDEĽA 15. júla:

14:30 – tretí voľný tréning

17:00 – kvalifikácia

21:03 – preteky

22:05 – pódiový ceremoniál

24:00 – uzatvorenie E-Village Allianz a ukončenie podujatia.