Vo Švajčiarsku bol okruhový pretekársky šport dlhé roky zakázaný. Miestne autority pristúpili k tomuto kroku po tragédii z Le Mans 1955, pri ktorej zahynulo vyše 80 ľudí a trvalo niekoľko desaťročí, kým od zákazu ustúpili. Primäla ich k tomu až séria Formula E, ktorá dostala výnimku. V roku 2018 sa tak mohlo súťažiť v Zürichu, tentoraz sa bude jazdiť v Berne.

Počas tohto víkendu, konkrétne v sobotu 22. júna, nás čaká už jedenáste podujatie aktuálnej sezóny. Jeho dôležitosť je enormná, keďže po ňom budeme svedkami už len jediného súťažného víkendu v New Yorku, kde sa uskutočnia dvoje preteky. Boj o titul vstupuje do rozhodujúcej fázy.

Organizátori postavili v Berne 2,75 kilometra dlhý okruh, v ktorom jazdcov čaká štrnásť zákrut. Centrom tohto krásneho, približne 130-tisícového mesta, sa bude jazdiť v protismere hodinových ručičiek. Vzhľadom na spektakulárne umiestnenie na rieke Aare nás istotne čaká množstvo atraktívnych televíznych záberov, ale aj fotografií.

V šampionáte je na tom najlepšie úradujúci majster sveta Jean-Éric Vergne, ktorý sa po slabšom vstupe do sezóny prebral a aktuálne má 102 bodov, čo je o šesť viac, ako jeho hlavný majstrovský súper Lucas di Grassi. Tretí André Lotterer má 86 bodov, ale do boja sa chcú prihlásiť aj António Félix da Costa (82) či Robin Frijns (81).V poradí tímov je situácia o niečo jasnejšia: DS Techeetah má 188 bodov, Audi Sport ABT Schaeffler 163, Envision Virgin 137, Nissan e.dams 124 a Mahindra 117 bodov. Ani zďaleka však nie je rozhodnuté, keďže jeden tím vie v priebehu víkendu získať až 47 bodov.

Časový harmonogram podujatia (sobota, 22. jún):

08:55 – prvý voľný tréning Formuly E

09:00 – otvorenie E-Village Allianzu

11:20 – druhý voľný tréning Formuly E

12:40 – predstavenie elektrického Mercedesu EQC priamo na mestskom okruhu

13:30 – kvalifikácia Formuly E

14:15 – boj najlepších kvalifikantov, tzv. Super Pole

15:20 – autogramiáda jazdcov

18:03 – štart švajčiarskej E-Prix v Berne

19:00 – pódiový ceremoniál

21:00 – uzatvorenie E-Village Allianzu.

Súvisiace články

Jean-Éric Vergne sa stal majstrom sveta

Čítať viac

DS Techeetah

Čítať viac

V Berlíne vyhral di Grassi, skvelý výkon Vergna

Čítať viac