Od začiatku sezóny 2018/19 pôsobí vo Formule E aj tím HWA Racelab. Ide o zoskupenie vedené spoločnosťou HWA AG sídliacej v nemeckom Affalterbachu, ktorá vyvíja a stavia vozidlá a komponenty pre Mercedes-AMG.

HWA okrem toho prevádzkovala tím AMG Mercedes v sérii DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). Spoločnosť bola založená ešte v roku 1999 a jej meno je odvodené od iniciálok Hansa-Wernera Aufrechta, ktorý v roku 1967 založil slávnu značku AMG.

Na konci roku 1998 Aufrecht predal väčšinu svojich podielov v AMG spoločnosti DaimlerChryslerAG. Súčasťou tohto procesu bola aj dohoda týkajúca sa toho, že oddelenie motoršportu a rovnako aj výroby niektorých súčiastok pre konštrukciu „vozidiel na mieru“ bolo presunuté pod správu HWA AG.

Spoločnosť HWA pod vedením Thomaza Aufrechta vyvíjala a stavala pretekárske autá Mercedesu pre pôsobenie v DTM a vyrábala motory tak pre tím HWA, ako aj pre zákaznícke tímy v DTM ako Persson Motorsport a Mücke Motorsport. Pod záštitou HWA boli okrem toho vyvíjané a stavané aj motory pre monoposty F3.

Tím ako taký slávil v DTM obrovské úspechy, veď získal celkovo desať jazdeckých titulov a 180 jednotlivých víťazstiev! Nuž a keď sa Mercedes rozhodol, že po skončení sezóny 2018 opustí DTM a presunie sa do Formuly E, ako predvoj vyslal práve HWA s oficiálnym označením HWA Racelab. Od sezóny 2019/20 už na jeho miesto nastúpi továrenský Mercedes.

Na pozíciu pretekárov boli nasadení šampión DTM z roku 2018 Gary Paffett a bývalý pretekár McLarenu v F1 Stoffel Vandoorne, ktorý v roku 2015 triumfoval v GP2. Lídrom tímu je Ulrich Fritz, ktorý bol šéfom aj v DTM.

„Vždy sme hovorili, že fungujeme ako nezávislý tím, ale cieľom HWA je predpríprava vstupu Mercedesu,“ priznal Fritz. „Disponujeme pohonným ústrojenstvom od nezávislého výrobcu, ale pochopiteľne chceme pre Brixworth, Brackley a Affalterbach získať čo možno najviac vedomostí. Určite sa snažíme o to, aby sme v tejto sezóne napokon dosiahli maximum, ale hlavne chceme vybudovať najlepšiu možnú platformu pre konkurencieschopnosť v budúcom roku.“

„Je to celkom nové pole motoršportu a nový prístup k robeniu vecí. V priebehu posledných dvoch rokov sa toho vo svete veľa zmenilo, veď sa len pozrite na DTM alebo šampionát WEC. Formula E je miesto, v ktorom jednoducho potrebujete byť. Je to celkom odlišný postoj k pretekárskemu športu,“ dodal Ulrich Fritz.

Mohlo by vás zaujímať