Jedným z výrobcov automobilov, ktorí sú prítomní na pôde Formuly E, je Mercedes. Ten začal svoje pôsobenie v sezóne 2018/19 ako HWA Racelab. Išlo pritom o zoskupenie vedené spoločnosťou HWA AG sídliacou v nemeckom Affalterbachu, ktorá vyvíja a stavia vozidlá a komponenty pre Mercedes-AMG.

HWA okrem toho prevádzkovala tím AMG Mercedes v sérii DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). Založená bola ešte v roku 1999 a jej meno je odvodené od iniciálok Hansa-Wernera Aufrechta, ktorý v roku 1967 založil slávnu značku AMG.

Na konci roku 1998 Aufrecht predal väčšinu svojich podielov v AMG spoločnosti DaimlerChryslerAG. Súčasťou tohto procesu bola aj dohoda týkajúca sa toho, že oddelenie motoršportu a rovnako aj výroby niektorých súčiastok pre konštrukciu „vozidiel na mieru“ bolo presunuté pod správu HWA AG.

Spoločnosť HWA pod vedením Thomaza Aufrechta vyvíjala a stavala pretekárske autá Mercedesu pre pôsobenie v DTM a vyrábala motory tak pre tím HWA, ako aj pre zákaznícke tímy v DTM ako Persson Motorsport a Mücke Motorsport. Pod záštitou HWA boli okrem toho vyvíjané a stavané aj motory pre monoposty F3.

Tím ako taký slávil v DTM obrovské úspechy, veď získal celkovo desať jazdeckých titulov a 180 jednotlivých víťazstiev! Nuž a keď sa Mercedes rozhodol, že po skončení sezóny 2018 opustí DTM a presunie sa do Formuly E, ako predvoj vyslal práve HWA s oficiálnym označením HWA Racelab.

Na pozíciu pretekárov boli nasadení šampión DTM z roku 2018 Gary Paffett a bývalý pretekár McLarenu v F1 Stoffel Vandoorne, ktorý v roku 2015 triumfoval v GP2. Lídrom tímu je Ulrich Fritz, ktorý bol šéfom aj v DTM.

„Vždy sme hovorili, že fungujeme ako nezávislý tím, ale cieľom HWA je predpríprava vstupu Mercedesu,“ priznal Fritz. „Disponujeme pohonným ústrojenstvom od nezávislého výrobcu, ale pochopiteľne chceme pre Brixworth, Brackley a Affalterbach získať čo možno najviac vedomostí. Určite sa snažíme o to, aby sme v tejto sezóne napokon dosiahli maximum, ale hlavne chceme vybudovať najlepšiu možnú platformu pre konkurencieschopnosť v budúcom roku.“

„Je to celkom nové pole motoršportu a nový prístup k robeniu vecí. V priebehu posledných dvoch rokov sa toho vo svete veľa zmenilo, veď sa len pozrite na DTM alebo šampionát WEC. Formula E je miesto, v ktorom jednoducho potrebujete byť. Je to celkom odlišný postoj k pretekárskemu športu,“ dodal Ulrich Fritz.

V prvom ročníku však tím HWA Racelab veľký úspech nezožal; Vandoorne skončil šestnásty a Paffett devätnásty, pričom na body to bolo 35:9. Tím ako taký obsadil deviate miesto a zdolal len GEOX a NIO. Vrcholom bolo Vandoornove tretie miesto z Mexika.

Od sezóny 2019/20 prišlo k premenovaniu zoskupenia na Mercedes-Benz EQ. Vandoorne dostal novú zmluvu a za jeho kolegu bol vymenovaný nový šampión Formuly 2 Nyck De Vries.

Mohlo by vás zaujímať