Sezóna Formuly E naďalej pokračuje v neuveriteľnom duchu. Za nami je siedme podujatie ročníka, ktoré prinieslo siedmeho držiteľa pole position a siedmeho víťaza pretekov zo siedmeho rôzneho tímu!

V aktuálnej sezóne 2018/19 postupne triumfovali António Félix da Costa (BMW), Jérôme D’Ambrosio (Mahindra), Sam Bird (Envision Virgin), Lucas di Grassi (Audi Sport), Edoardo Mortara (Venturi), Jean-Éric Vergne (Techeetah) a tentoraz Mitch Evans (Jaguar).

V Ríme sa to začalo napínavou kvalifikáciou, pretože pred bojom o Super Pole mierne spŕchlo. Jazdci, ktorí v top 6 štartovali ako prví, boli teda znevýhodnení a tí, ktorí prišli na trať neskôr, boli postupne rýchlejší. Od šiesteho miesta po prvé to teda vyzeralo takto: Sébastien Buemi, Maximilian Günther, Stoffel Vandoorne, José María López, Mitch Evans a André Lotterer.

Ak by samotnú ePrix vyhrali Evans, Vandoorne (HWA Racelab), Günther (GEOX Dragon) či Buemi (Nissan e.dams), mali by sme siedmeho rôzneho víťaza zo siedmeho tímu. Ak by vyhral Lotterer, tak by bol siedmym víťazom zo šiesteho tímu. Dalo sa teda tušiť, že zaujímavá a unikátna séria môže pokračovať.

Preteky boli chvíľu po štarte prerušené, pretože José María López sa v šikane tvoriacej zákruty č. 17 a č. 18 skĺzol do múra a následne ho trafili Gary Paffett a Jean-Éric Vergne. Veľmi úzku trať to celkom zablokovalo a komisári nemali inú možnosť ako vyvesiť červené vlajky.

Lotterer si udržal vedenie, avšak Evans bol rýchlejší a vo svoj prospech využil prvú možnosť aktivovania útočného režimu. V samom závere fázy zvýšeného výkonu šikovne zaútočil a prevzal vedenie. Lotterer sa neskôr snažil odpovedať dvoma aktivovaniami „attack modu“, ale ani raz nebol úspešný.

Koniec bol o to napínavejší, že Evans bol svojim inžinierom požiadaný o spomalenie. Musel tak spraviť v záujme toho, aby boli preteky o kolo kratšie a aby mu vydržala energia – a nielen jemu, pretože kriticky na tom boli mnohí. Nuž a keďže sa súčasne musel brániť pred Lottererom, nebolo to jednoduché.

Ako tretí prešiel cieľom Stoffel Vandoorne, štvrtý skončil Robin Frijns, piaty Sébastien Buemi a šiesty Oliver Rowland. Aj napriek tomu, že získal len štyri body, sa na prvé miesto priebežného poradia vrátil D’Ambrosio (65), za ktorým nasledujú Da Costa (64), Lotterer (62) a Evans (61). Ale pozor, ešte aj deviaty Mortara má 52 bodov, takže všetko je to ešte nabitejšie ako doposiaľ.

„Je to nádherný pocit,“ radoval sa Evans. „Spolu s Andrém sme vyzerali byť v pohodlnom vedení, ale nebolo to jednoduché. Môj manéver bol na hrane, ale dal sa zvládnuť. Všetkým v našom tíme sa chcem poďakovať za tvrdú prácu. Som nadšený, že je zo mňa prvý víťaz Jaguaru.“

„Mám zmiešané pocity,“ reagoval Lotterer. „Fakt veľmi som chcel vyhrať, ale Mitch bol omnoho rýchlejší. Gratulujem mu. Od polovice pretekov som mal problémy s pneumatikami a mám pocit, akoby mi v nich stúpol tlak. Pri vzájomnom súboji mi nechal miesto. Myslím si, že to bolo fér.“

Najbližšia ePrix Formuly E sa uskutoční 27. apríla v Paríži.

Súvisiace články

V Paríži sa bude jazdiť do roku 2022

Čítať viac

Nelson Piquet končí v tíme Jaguar

Čítať viac

Formula E sa vracia do Londýna

Čítať viac