Sezóna Formuly E dospela k veľkolepému vyvrcholeniu, o ktoré sa postarala dvojica pretekov v New Yorku. Ako jasný favorit na majstrovský titul pricestoval do amerického veľkomesta Jean-Éric Vergne a napokon to aj zvládol, ale rozhodne úplne inak, ako si predstavoval. Vôbec totiž nemal rýchlosť, obe kvalifikácie mal podpriemerné a obsadil len pätnáste, respektíve siedme miesto; a to mohol byť v druhom podujatí až deviaty, ale pomohlo mu záverečné zaváhanie Lucasa di Grassiho, ktorý štyri zákruty pred koncom vyblokoval do bariér aj Mitcha Evansa.

V prvom podujatí sa z víťazstva tešil Sébastien Buemi, ktorý na najvyšší stupienok pódia vystúpil po vyše dvoch rokoch. V závere ročníka sa dostal do veľmi dobrej formy a v posledných piatich pretekoch bol postupne piaty, druhý, tretí, prvý a tretí. Za toto obdobie získal obrovské množstvo bodov, ktoré ho v konečnom účtovaní vynieslo na parádne druhé miesto šampionátu.
 

500.jpg

„Bol to ťažký rok,“ povedal Buemi. „V Santiagu či Paríži som viedol, ale vždy sa niečo stalo. Teraz som konečne zvíťazil a triumf by som rád venoval Jeanovi-Paulovi (Driotovi), nášmu šéfovi tímu, ktorý tu dnes s nami nemohol byť. Bez neho by tento tím nebol taký, aký je. Som veľmi rád, že v majstrovstvách som si takto polepšil!“

Lídrovi Vergnovi v sobotu pomohla aj skutočnosť, že jeho najbližší súper Lucas di Grassi skončil až piaty. Náskok sa tak z 32 bodov zmenšil na 22, avšak naďalej bol pohodlný. Nedeľná kvalifikácia opäť priniesla čudné výsledky a di Grassi ani Vergne sa v nej vôbec nedostali do top 10. Dobre na tom nebol ani tretí majstrovský kandidát Evans a všetko sa tak vyvíjalo v prospech JEV-a.

Tieto preteky napokon vyhral Robin Frijns, ktorý v konečnom účtovaní poskočil na štvrtú priečku. Vergne prešiel cieľom siedmy, di Grassi a Evans skončili – ako sme spomínali – v bariére. Aj toto pomohlo Buemimu dostať sa v šampionáte na finálnu druhú pozíciu, nahnevaný Evans klesol až na piatu.

3-1017609292-LAT-20190714-SB1_0974.jpg

 

„Na svoj tím som neuveriteľne hrdý,“ radoval sa Vergne, ktorý obhájil titul. „V minulom roku sme odviedli úžasnú prácu, boli sme súkromný tím a nemali sme žiadne testovacie dni. Disponovali sme minimom zdrojov. Tentoraz nám toho spoločnosť DS priniesla viac, ale chvíľu trvalo, kým sme začali dobre fungovať. Napokon sme však odviedli skvelú prácu a som na nich veľmi hrdý.“

„Toto všetko nám pred budúcim ročníkom dodá sebavedomie. Som presvedčený o tom, že som v najlepšom tíme Formuly E a budeme tvrdo pracovať na tom, aby to takto ostalo,“ dodal Jean-Éric Vergne.

Tím DS Techeetah získal v priebehu posledného víkendu len šesť bodov za Vergnovo siedme miesto, ale celkový súčet 222 bodov mu aj tak stačil na majstrovský titul. Druhé skončilo s počtom bodov 203 Audi, na treťom mieste evidujeme Envision Virgin (191). Nasledujúca, v poradí už šiesta sezóna Formuly E, sa začne 22. novembra v Saudskej Arábii.

Súvisiace články

Vergne ovládol Bern, titul má na dosah

Čítať viac

ePrix Švajčiarska

Čítať viac

Pretekárom Formuly E sa nepáči kalendár pre ďalšiu sezónu

Čítať viac