Jazdecké štandardy v piatej sezóne Formuly E (2018/19) miestami neboli na práve najvyššej úrovni. Jednotliví pretekári sú mimoriadne kvalitní a patria k absolútnej svetovej špičke, avšak občas sa uchyľovali k manévrom, ktoré s týmto konštatovaním akosi nekorešpondovali.

Riaditeľstvo pretekov pred novým ročníkom oznámilo, že uvažuje o nových trestoch a s jazdcami, ktorí spôsobia kolízie, sa nebude maznať. Keď totiž vznikne nepríjemnosť v úzkych uličkách, na ktorých sa zväčša súťaží, často to vyvolá úplnú zápchu a nutnosť prerušiť preteky.

Ako pripomína stránka eracing365, v Berne spôsobil prerušenie pretekov červenými vlajkami Jérôme d’Ambrosio a v Ríme José María López, pričom obaja mohli pokračovať zo svojich pôvodných pozícií. Nie všetkým sa to zdalo fér.

„Máme pripravené niektoré nové pravidlá, vďaka ktorým budeme riešiť fázy červených vlajok a podobné veci,“ povedal riaditeľ pretekov Scot Elkins. „Ak niekto spôsobí červené vlajky, tak už možno nebude môcť pokračovať, prípadne za to dostane prísny trest. Je jasné, že jazdcom nezakážeme snažiť sa a pokúsiť sa vyhrať, ale jednoducho musíme zaviesť niekoľko vecí, aby sme to celé trochu upokojili.“

„Celkovo to v priebehu minulej sezóny bolo o niečo tvrdšie, ako som očakával. Platilo to až do Ríma, kde sme vykonali určitý ‚reset‘. Sadli sme si spolu s jazdcami, šéfmi tímov a so všetkými kompetentnými. Povedali sme im, že to musíme upokojiť,“ pripomenul Elkins, ktorý so svojimi ľuďmi od toho okamihu zaviedol o niečo prísnejšie tresty. Ani to však nestačilo a ukázalo sa, že treba zájsť ešte o krok ďalej.

 

Ďalšou z noviniek, ku ktorej chce Formula E pristúpiť, je odobratie energie autám v prípade, že sme boli svedkami výjazdu bezpečnostného auta. Vyzerá to tak, že za každú minútu takéhoto prerušenia autá prídu o 1 kWh energie. Vedenie pretekov totiž chce, aby to všetko bolo aj o manažovaní energie a nie len o jazde naplno.

„Ak sme v pretekoch mali červené vlajky, prípadne bezpečnostné auto, tak sa to zmenilo na preteky absolútne naplno. Pole je mimoriadne vyrovnané, jazdci veľmi dobrí, takže potom to viedlo k niekoľkým veľmi riskantným manévrom. Dúfam, že v šiestej sezóne to vďaka novinke dokážeme lepšie kontrolovať.“

„Nikomu nebudeme hovoriť, že nemôže bojovať a pretekať sa. Netvrdíme, že takto už nebude prichádzať ku kontaktom, lebo určite bude, ale také je pretekanie v uliciach mesta. O toto nechceme prísť a pretekársky šport je zväčša fantastický, len ho chceme trochu upokojiť,“ dodal Scot Elkins.

Súvisiace články

Pravidlá

Čítať viac

Lotterer je zvedavý na priame porovnanie prístupov Porsche a Mercedesu

Čítať viac

Porsche potvrdilo jazdeckú dvojicu pre premiérovú sezónu vo Formule E

Čítať viac