Šesť ePrix a šesť rôznych víťazov zo šiestich rôznych tímov. Aktuálna sezóna Formuly E pokračuje v nevídanom duchu a neprestajne sa ukazuje, že majitelia série to všetko nastavili správne. Šampionát žne úspech a fanúšikovia si prichádzajú na svoje.

Postupne sa z triumfov tešili António Félix da Costa (BMW i Andretti Motorsport), Jérôme D’Ambrosio (Mahindra Racing), Sam Bird (Envision Virgin Racing), Lucas di Grassi (Audi Sport ABT Schaeffler), Edoardo Mortara (Venturi Formula E Team) a tentoraz v čínskom meste Sanya Jean-Éric Vergne (DS Techeetah Formula E Team).

Pôvodne to pritom vyzeralo na víťazstvo Olivera Rowlanda z Nissanu E.DAMS, ktorý vyhral kvalifikáciu. V boji „Super Pole“ porazil Vergna o rovnú desatinku sekundy, tretí da Costa stratil 177 tisícin sekundy.

Úvod pretekov bol pomerne netypický a všetci jazdci sa viezli vo vláčiku. Po približne polovici ePrix sa Vergne odhodlal k útoku a Rowlanda zaskočil v ľavotočivej jedenástej zákrute. Vďaka tomuto manévru a následnému zaznamenaniu najrýchlejšieho kola pretekov vybojoval celkovo 26 bodov, ktoré ho v priebežnom poradí katapultovali z jedenásteho miesta na tretie! V troch podujatiach predtým pritom vôbec nebodoval.

Vergne si svoju pozíciu pred Rowlandom udržal bez väčších problémov, ale napriek tomu tŕpol. Nerešpektoval totiž procedúru bezpečnostného auta a napokon bol rád, že mu komisári udelili len napomenutie. Francúz sa tak bodovo dotiahol na Sama Birda, ktorý v úvodnom kole kolidoval so Stoffelom Vandoornom.

Tretí prešiel cieľom da Costa, ktorý sa s počtom bodov 62 prebojoval na prvé miesto. D’Ambrosio ich má 61, Vergne a Bird po 54, di Grassi a Mortara po 52. Šesticu najlepších tak delí len desať bodov, pričom za jedny preteky ich je možné získať až 29!

„Som veľmi hrdý a šťastný, že sme ako nový tím prvýkrát vyhrali a partnerovi DS sme pomohli vybojovať triumf,“ povedal Jean-Éric Vergne. „Ide o nové partnerstvo a začiatky sú vždy ťažké. Po dvadsiatich pretekoch v rade na bodoch prišli tri podujatia bez bodov a musím povedať, že od Hong Kongu som dobre nespal. Bolo to neskutočne ťažké. Ako čínsky tím sme teraz vyhrali čínske preteky a čínsku hymnu spievali všetci fanúšikovia. Bolo to emotívne!“

Oliver Rowland prezradil, že na jednej strane bol šťastný, na druhej však trochu sklamaný: „Mal som dobrú príležitosť, ale JEV odviedol dobrú prácu. Prekvapil ma, aj keď som vedel, že to v určitom okamihu skúsi. Z pódia mám napriek tomu veľkú radosť.“

„So získanými bodmi som pochopiteľne spokojný, ale chcel som dosiahnuť viac,“ pridal pár slov nový líder šampionátu António Félix da Costa. „Celé preteky som ich prenasledoval a viem, že sme mali dosť dobré auto na víťazstvo. Tu sa však predbieha veľmi ťažko a bolo by potrebné mimoriadne riskovať. V šampionáte nás čaká ešte dlhá cesta, sme len v polovici.“

Dodajme, že najbližšia ePrix sa uskutoční 13. apríla v Ríme.

Súvisiace články

ePrix Číny

Čítať viac

Susie Wolff a jej prvé víťazstvo

Čítať viac

Formula E sa vracia do Londýna

Čítať viac