Formula E má za sebou prvé preteky piatej sezóny, ktoré sa konali v saudskoarabskom Rijáde. Do istej miery to bol nezvyčajný deň, pretože sa začal dažďom, čo je v tejto krajine tak trochu unikátne. Okruh bol zmáčaný natoľko intenzívne, že prvý tréning sa ani neuskutočnil.

Vedenie pretekov muselo na všetko reagovať a keďže bol druhý tréning kratší ako mal, prišlo k zmene kvalifikačného formátu. Ten nemal štyri časti, ale len dve, v ktorých sa predstavilo po jedenásť jazdcov. Najrýchlejší čas dosiahol António Félix da Costa.

Zvyšné poradie sa však pod vplyvom zásahov komisárov menilo a bolo to poriadne bujaré. Druhý najrýchlejší Tom Dillmann bol z kvalifikácie vyradený kvôli nerešpektovaniu pravidla o maximálnom počte kôl, ktoré je možné odjazdiť. Oliver Turvey zasa doplatil na chýbajúci senzor, ktorý zabezpečoval dáta pre FIA.

Penalizovaná bola okrem toho aj trojica Lucas di Grassi, Sam Bird a Robin Frijns; títo jazdci pri svojich najrýchlejších kolách prekročili povolený maximálny výkon na úrovni 250kW. Ich najlepšie časy boli teda škrtnuté. Nuž a o najlepšie kvalifikačné kolo kvôli trestu prišiel aj Oliver Rowland.

Všetko sa teda poriadne premiešalo a spoza da Costu vyštartovali José María López, Sébastien Buemi a Stoffel Vandoorne. Pre bývalého pretekára McLarenu v F1 to bol vynikajúci úspech, ale v samotnej ePrix bol veľmi pomalý a napokon sa prepadol až na konečné sedemnáste miesto.

António Félix da Costa v pretekoch obhájil prvé miesto z kvalifikácie, ale na trati nebol najrýchlejší. V prvej časti podujatia ho predstihol Jean-Éric Vergne, ktorý sa však následne previnil nedodržaním rekuperačných pravidiel a po nutnom prejazde boxovou uličkou sa prepadol. Opäť však bol veľmi rýchly, v samom závere sa na da Costu zasa dotiahol, ale nestačilo to. Tretí skončil Jérôme d’Ambrosio, takže na pódiu sme videli zástupcov tímov BMWi Andretti Autosport, Techeetah a Mahindra. Ako štvrtý prešiel cieľom Mitch Evans z Jaguaru, piaty skončil André Lotterer z Techeetahu.

„Cítim sa dobre,“ povedal víťaz António Félix da Costa. „Za mnou sú dva skutočne ťažké roky. Viete, ako to v tomto svete chodí: človek rýchlo zabúda a vždy ste len takí dobrí, aké boli vaše posledné preteky. Ale držali sme spolu a tvrdo sme pracovali. Tímu sa za to musím poďakovať.“

Jean-Éric Vergne v úvode svojho príhovoru pogratuloval víťazovi pretekov a jeho tímu BMW. „Viem, aký je to pocit mať za sebou pár ťažkých rokov,“ skonštatoval. „Celkovo si myslím, že sme tu v púšti mali úžasné podujatie. Spoločnosť DS chcem v našom tíme veľmi pekne privítať. Síce som tak chcel spraviť víťazstvom, ale beriem aj druhé miesto.“

„Aj ja mám za sebou dva ťažké roky a je super, že nový vzťah s týmto tímom sme začali takto,“ uviedol D’Ambrosio. „V posledných mesiacoch sme tvrdo pracovali a v pretekoch sme boli rýchli a dobrí. Som veľmi rád, že som súčasťou takéhoto úžasného tímu. Máme tu mnoho skvelých ľudí a skvelú atmosféru. Podľa mňa nás čakajú dobré dni.“

Dodajme, že da Costa získal tri bonusové body za pole position a Lotterer jeden bod za najrýchlejšie kolo.

Druhé podujatie ročníka sa uskutoční 12. januára 2019 v Marakéši.