Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor (SPV) je občianske združenie, ktoré vzniklo 31. januára 1995. Želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov (Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov) bolo vytvoriť spoločnú športovú organizáciu, ktorá by ich zastupovala na domácom i medzinárodnom športovom poli a v športovej diplomacii.

SPV je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru (MPV) a Európskeho paralympijského výboru (EPV). SPV má postavenie nezávislej a nepolitickej organizácie a je oprávnený riadiť paralympijské hnutie na území SR. Organizácia reprezentuje viacero športov a športovcov s rôznymi druhmi postihnutia.

Od roku 2003 je predsedom SPV Ján Riapoš, ktorý je zároveň najúspešnejší slovenský paralympionik histórie, pričom získal na troch olympiádách štyri zlaté a jednu striebornú medailu v stolnom tenise na vozíčku.

V roku 2005 vystúpili z SPV nepočujúci a vytvorili si vlastný Slovenský deaflympijský výbor.
Medzi letné paralympijské športy na Slovensku patria: atletika, basketbal, boccia, cyklistika, futbal, goalball, jazdectvo, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis, tanec na vozíku, volejbal stojacich a vzpieranie. Na paralympijských hrách v roku 2016 v Rio de Janeiro bude prvý krát zaradená aj kanoistika.

Medzi zimné paralympijske športy na Slovensku patria: bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach a snowboard.

Športy, ktoré na Slovensku zatiaľ nemajú zastúpenie: volejbal v sede, šerm, ragby, jachting a džudo.