V úvode augusta zasiahla svet Formuly E smutná správa. Zomrel Jean-Paul Driot, ktorý bol zakladateľom tímov DAMS a e.dams pôsobiacich v mnohých kategóriách motoristického športu. Výnimkou nebola ani Formula E.

„Motoršport nikdy nebol mojim hlavným zamestnaním,“ cituje Driotove slová oficiálna stránka Formuly E: „Vždy som ho považoval len za moju vášeň.“

Driot viedol najúspešnejší tím doterajšej päťročnej histórie Formuly E: Renault e.dams. Získal s ním tri tímové tituly a so Sébastienom Buemim aj jazdecký. Do histórie tohto druhu pretekárskeho športu sa zapíše ako jeden z najslávnejších lídrov.

„Pracovať v motoršporte som začal preto, lebo o tento druh športu som mal vždy záujem – je to istý spôsob súťaženia a bojovania s ostatnými na pretekárskych okruhoch,“ povedal Driot ešte v roku 2018.


Svoj prvý tím Driot založil v roku 1987, keď sa so stajňou GDBA prihlásil do Formuly 3000. Už o dva roky ho premenoval na DAMS a v sezónach 1990, 1993 a 1994 s ním získal prvé majstrovské tituly.
Následne začal svoje pretekárske portfólio rozširovať a skúšal to medzi športovými autami, v GP2, vo Formule Renault V6, vo Svetovej sérii Renaultu 3,5, dokonca aj v A1GP. Od roku 2014 už úzko spolupracoval aj so zakladateľom Formuly E Alejandrom Agagom a založil elektrickú verziu svojho tímu, teda e.dams.


„S Alejandrom som veľmi blízkym kamarátom,“ hovoril Driot. „V GP2 sme pred pár rokmi síce boli súpermi, ale často sme chodili na drinky, prípadne na večeru. Raz sme takto sedeli v Bahrajne, pozerali sa na more a povedal mi: ‚Ak založím Formulu E, tak dúfam, že pôjdeš so mnou.‘ Ja som odvetil: ‚Ak to skutočne spravíš, ako by si do toho mohol ísť bezo mňa?!‘“

„Poznal som aj ľudí, ktorí postavili elektrický formulový monopost. Bola to spoločnosť Formulec. Odporučil som mu, aby sa stretli. Alejandro si okamžite presmeroval svoj let, išiel do Paríža a stretli sa. Bol to veľmi dobrý základ, pretože všetko už mali pripravené. V hre som bol teda úplne od začiatku,“ usmial sa Francúz.

Driot sa následne spojil so štvornásobným majstrom sveta Formuly 1 Alainom Prostom a spolu vybudovali veľmi silný tím, ktorý ovládol prvé tri pretekárske sezóny tejto série. Stajňa spolupracovala s Renaultom, ktorý však hru po skončení sezóny 2017/18 opustil a nahradil ho Nissan.


Jean-Paul Driot v poslednej dobe bojoval s ťažkou chorobou, ale v nedávno skončenej sezóne napriek tomu navštívil podujatia v Marakéši, Paríži a v Berne. Na záverečné podujatie ročníka do New Yorku necestoval, no víťazstvo tam vybojoval „jeho“ Sébastien Buemi. Išlo o jediný triumf Nissanu e.dams v celom ročníku. Driotov posledný.
O tri týždne neskôr, 4. augusta 2019, zomrel.

 

 

 

Súvisiace články

Nissan e.DAMS

Čítať viac

Alejandro Agag prezidentom série Formula E

Čítať viac

Návrat k E-Prix New Yorku

Čítať viac