Tím HWA Racelab je po prvých tohtoročných pretekoch Formuly E bez bodu. Gary Paffett v saudskoarabskom Rijáde vypadol a Stoffel Vandoorne skončil až sedemnásty. Nebolo to teda bohviečo, ale v tíme si z doterajšieho vývoja nerobia ťažkú hlavu. Ich úlohou je totiž hlavne zber skúseností a príprava na budúci rok, keď uvoľnia miesto Mercedesu. Aktuálne len pripravujú pôdu.

HWA Racelab v tomto roku súťaží s pohonným ústrojenstvom značky Venturi a postupne sa „buduje“. V budúcom ročníku to už bude tím Mercedes EQ s pohonom značky Mercedes. Cieľom je dovtedy vyladiť technickú štruktúru k dokonalosti. Stajňu len nedávno posilnil Tony Ross, ktorý bol vysoko postaveným inžinierom Mercedesu v F1, nuž a takýchto posíl by malo byť viac – aj keď na menej významných pozíciách.

„Vždy sme hovorili, že fungujeme ako nezávislý tím, ale cieľom HWA je predpríprava vstupu Mercedesu,“ povedal šéf tímu Ulrich Fritz. „Disponujeme pohonným ústrojenstvom od nezávislého výrobcu, ale pochopiteľne chceme pre Brixworth, Brackley a Affalterbach získať čo možno najviac vedomostí. Určite sa snažíme o to, aby sme v tejto sezóne dosiahli maximum, ale hlavne chceme vybudovať najlepšiu možnú platformu pre konkurencieschopnosť v budúcej sezóne.“

Fritz vysvetlil aj to, prečo sa Mercedes rozlúčil s DTM a pripravuje prestup do Formuly E. Vraj tu ide o jednoznačnú technickú a marketingovú relevantnosť pre značku ako takú.

„Je to celkom nové pole motoršportu a nový prístup k robeniu vecí. V priebehu posledných dvoch rokov sa toho vo svete veľa zmenilo, veď sa len pozrite na DTM alebo šampionát WEC. Formula E je miesto, v ktorom jednoducho potrebujete byť. Je to celkom odlišný postoj k pretekárskemu športu,“ vysvetľoval Fritz.

Svoje tímy majú vo Formule E už aj značky ako BMW a Audi, pričom okrem Mercedesu sa na vstup pripravuje i Porsche. „Je fajn, že v padoku Formuly E narážame aj na starých nepriateľov,“ usmial sa Ulrich Fritz. „Toto je navyše globálny šampionát, v ktorom sú aj výrobcovia a tímy z Číny, Indie, Veľkej Británie, Japonska, jednoducho z celého sveta. Avšak pochopiteľne, že aj tento náš nový nemecký boj je takisto super. Zvyčajne zvykol byť dosť korenistý.“