Hry sa uskutočnia v metropole Japonska v dňoch 25. augusta – 6. septembra 2020. Mottom hier bude “Discover Tomorrow” (Objav zajtrajšok).

Dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu bude vynovený Olympijský štadión, ktorý už privítal športovcov v roku 1964 na prvej olympiáde v tomto meste. Tokio však bolo v rovnakom roku (ako jedno z mála miest v prvých desaťročiach existenie paralympijského športu) dejiskom nielen OH, ale aj PH. V súčasnosti sa už oba najväčšie sviatky športu organizujú ako spoločný projekt na základe dohody medzi Medzinárodným olympijským výborom (IOC) a Medzinárodným paralympijským výborom (IPC).  

O pridelení OH a PH 2020 Tokiu sa rozhodlo na 125. plenárnej schôdzi IOC 10. septembra 2013 v Buenos Aires. V druhom kole porazilo turecký Istanbul počtom hlasov 60:36.

Do programu hier bolo zaradených 22 športov. Pribudli badminton a taekwondo, vypadli jachting a futbal so siedmymi hráčmi. Okrem nich to bude atletika, basketbal na vozíku,  boccia, cyklistika (dráhová a cestná), futbal s piatimi hráčmi (football 5-a-side), goalball, jazdectvo, judo, lukostreľba, parakanoe, paratriatlon, plávanie, rugby na vozíku, stolný tenis, šerm na vozíku, športová streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke, veslovanie a volejbal v sede.  

Športoviská boli rozdelené do troch zón: 1. Heritage, 2. Tokio Bay a 3. Vonkajšia (do 10 km okruhu). V prvej bude Olympijský štadión (ceremoniály, atletika), jazdectvo (Tokyo Equestrian park), tlak na lavičke (Tokyo International Forum ) a stolný tenis (Tokyo Metropolitan Gymnasium). V druhej zóne okolo zálivu nájde svoj domov najväčšia časť športov. Slovenských reprezentantov sa bude týkať boccia (Olympic Gymnastics Centre), plávanie (Olympic Aquatics Centre), lukostreľba (Dream Island Archery Park), možno tenis na vozíku (Ariake Tennis Park) a veslovanie alebo parakanoe (Sea Forest Waterway). Vo vonkajšej zóne bude dráhová cyklistika (Izu Velodrome) a streľba (Asaka Shooting Range).