Venturi Formula E Team je monacká pretekárska stajňa, ktorú založil majiteľ spoločnosti Venturi Automobiles Gildo Pallanca Pastor spolu s americkým hercom Leonardom DiCapriom. Séria elektrického súťaženia Formula E privítala toto zoskupenie už vo svojom prvom ročníku existencie, teda v sezóne 2014/15.

Pre historicky prvú sezónu Formuly E tím podpísal zmluvy s Nickom Heidfeldom a Stéphanom Sarrazinom. Práve Heidfeld sa zaplietol do jednej z najpamätnejších nehôd doterajšej existencie tejto série: v Pekingu bol v poslednom kole druhý, ale pri útoku na lídra Nicolasa Prosta sa syn štvornásobného majstra sveta F1 bránil tak nešťastne, že svojho nemeckého súpera poslal nemilosrdne do bariér. Bola to mimoriadne ťažká havária, no nikomu z pretekárov sa našťastie nič nestalo; víťazstvo im však uchmatol Lucas di Grassi.

Tím získal v danom ročníku jedno jediné pódium, o ktoré sa v Moskve postaral práve Heidfeld, ktorý tam skončil tretí za vtedajším šampiónom Nelsonom Piquetom mladším a di Grassim. Sarrazin dokázal aj vyhrať, ale následne bol penalizovaný za prekročenie maximálneho povoleného množstva energie, čo ho v posledných pretekoch zosadilo na pätnáste miesto. Boj Heidfeld/Sarrazin sa napokon na body skončil 31:22, čo stajni zabezpečilo len deviate miesto konštruktérskeho poradia.

Nick Heidfeld odišiel do tímu Mahindra a jeho miesto zaujal Jacques Villeneuve. Kanaďan však ostal verný svojej horkokrvnej povahe a po ePrix v Punta del Este (tretie podujatie ročníka) odišiel, pretože „nesúhlasil so smerovaním tímu“. Nahradil ho Mike Conway, ktorý však príliš nepresvedčil, pretože získal len sedem bodov. Villeneuve si nepripísal ani bod, Sarrazin ich nazbieral 70. Venturi tak skončilo na konečnom šiestom mieste.

Stéphane Sarrazin si vďaka svojim výkonom vybojoval predĺženie zmluvy, pričom jeho kolegom sa v sezóne 2016/17 stal Maro Engel. V šiestom kole ročníka však Engela nahradil Tom Dillmann a vo všetkých zvyšných podujatiach následne nahradil Sarrazina. Tím dovedna nazbieral len tridsať bodov a skončil deviaty.

Pre ročník 2017/18 si zoskupenie ponechalo Mara Engela, ku ktorému dosadilo Edoarda Mortaru; neskôr spomínaného pretekára však v závere sezóny vymenil už spomínaný Dillmann. Za spomenutie stojí druhé miesto Mortaru z Hong Kongu, štvrté Engela z Paríža a rovnako štvrté Dillmanna z New Yorku. Engel nakoniec nazbieral 31 bodov, Mortara 29 a Dillmann dvanásť, čo stajni stačilo na konečné siedme miesto.

Na manažérskom poli sme sa však dočkali zásadných zmien, pretože ešte v júni 2018 bola za novú šéfku tímu Venturi vymenovaná Susie Wolffová, manželka šéfa Mercedesu v F1 Tota Wolffa. Nuž a aby toho nebolo málo, jazdecké zloženie posilnil Felipe Massa (podpísal trojročnú zmluvu, pozn. red.), ktorého kolegom bol od sezóny 2018/19 Edoardo Mortara.

Mortara vstúpil do ročníka veľmi dobre a po piatich podujatiach patril k hlavným favoritom na titul. V tom čase mal na svojom konte jedno víťazstvo, jedno tretie a jedno štvrté miesto, no čuduj sa svete, vo zvyšných pretekoch už vôbec nebodoval. Massa vybojoval jedno tretie a jedno piate miesto, aby to na body skončilo 52:36 v prospech Mortaru. Stajňa bola celkovo verná osmičkám: 88 bodov znamenalo konečné ôsme miesto.

V jazdeckom obsadení sa nič nezmenilo. Tím aj v ročníku 2019/20 reprezentujú Felipe Massa a Edoardo Mortara.

Mohlo by vás zaujímať