Sezóna Formuly E sa nezadržateľne blíži k svojmu koncu. V sobotu sme boli v Berne svedkami predposledného súťažného víkendu a vyzerá to tak, že už máme jasného favorita na titul. Všetko sa to začalo vykresľovať už v kvalifikácii, ktorú vyhral líder priebežného majstrovského poradia Jean-Éric Vergne a jeho najbližší súper Lucas di Grassi skončil až devätnásty.

Ihneď po štarte sa zrodila poriadna mela, ktorá sa vo veľmi zvláštne nainštalovanej zákrute dala čakať. Mimoriadne úzky prejazd pretekári nezvládli, trať zablokovali a na reštart sa čakalo celých štyridsať minút. Niektorí jazdci dotknuté miesto obišli výjazdom mimo trate a komisári následne mali čo robiť, aby ich postavili do správneho poradia.

Vergne si po reštarte udržal prvé miesto, ale dostal sa pod tlak Evansa. Dvojica zviedla celkom pekný boj, ale výmena pozícií sa nekonala. Tretí prešiel cieľom Buemi, štvrtý skončil po veľmi peknom výkone Lotterer štartujúci až z ôsmej priečky. Dlho sa však netešil, pretože po oprave auta opustil boxovú uličku pri červenom semafore a dodatočných 22 trestných sekúnd ho odsunulo mimo bodov.

Nemec mal jednoducho smolu: po úvodnom probléme stihol vstúpiť do boxovej uličky, ale vedenie pretekov následne informovalo, že nikto nemá ísť do boxov a všetci sa majú zaradiť na koniec vláčika. Boxy teda opustil a vrátil sa na trať, ibaže na červenú. „Boli sme presvedčení, že riaditeľ pretekov nás žiada práve o to,“ krútil hlavou Lotterer. „A oni mi za to dali 22-sekundový trest. Bolo to absolútne čudesné, ale taký je dnes pretekársky šport: už to ani nie je o športe, ale len o pravidlách.“

Majstrovská situácia vyzerá pred posledným víkendom v New Yorku, kde nás čakajú dve podujatia, celkom jednoznačne. Vergne má na svojom konte 130 bodov, di Grassi 98, Evans 87 a Lotterer 86. Celkovo je v hre ešte 58 bodov: po 25 za dve víťazstvá, po tri za pole positions a dvakrát po jednom za najrýchlejšie kolo pretekov.

„Po víkende v Le Mans som sem prišiel ako zombie,“ usmieval sa šťastný Vergne. „Tím mi však mimoriadne pomohol odviesť dobrú prácu. Dali mi fantastické auto, ktoré dokonale fungovalo hlavne v kvalifikácii. Na konci pretekov som bol potom pomalší ako Mitch, ale zbytočne som neriskoval – hlavne keď začalo pršať. Vybudoval som si dobrý náskok, ktorý je dokonca väčší, ako som mal v minulom roku, ale príliš o tom nepremýšľam. V New Yorku budem chcieť vyhrať a odviesť si svoju prácu.“

„JEV sa bránil ozaj dobre a bolo mi jasné, že pri pokuse o manéver by som musel veľmi riskovať,“ reagoval Evans. „Cítil som, že som extrémne rýchly a tímu sa chcem poďakovať za toto úžasné auto. Byť na pódiu je super, ale mal som rýchlosť na víťazstvo.“

Medzi konštruktérmi si Techeetah ešte viac posilnil svoju vedúcu pozíciu a aj keď prišiel o Lottererov výsledok, má už 216 bodov. Druhé Audi je na pošte 173 bodov, Envision Virgin ich má 150.

Posledné dve podujatia tohto ročníka sa uskutočnia 13. a 14. júla v New Yorku.